Zilog Z8F0430PJ020EG
Z8F0430PJ020EG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F0430PJ020EG
Brief Description
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 28DIP
Datasheet Download
Z8F0430PJ020EG.pdf
Availability of Z8F0430PJ020EG
QUANTITY
Z8F0430PJ020EG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F0430PJ020EG
Internal Part NumberEIS-Z8F0430PJ020EG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Number of I/O23
Program Memory Size4KB (4K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case28-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F0430PJ020EG
Related LinksZ8F0430, Z8F0430PJ020EG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F0430PJ020EG Details Description
Related parts for Z8F0430PJ020EG
Crystal 4.0000MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC OPAMP SNGL 400MHZ W/SD 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 72POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 20SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 1500PF 5% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 20POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf