Zilog Z8F0812PJ020SG
Z8F0812PJ020SG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F0812PJ020SG
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 8K 28DIP
Datasheet Download
Z8F0812PJ020SG.pdf
Availability of Z8F0812PJ020SG
QUANTITY
Z8F0812PJ020SG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F0812PJ020SG
Internal Part NumberEIS-Z8F0812PJ020SG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O19
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F0812PJ020SG
Related LinksZ8F0812, Z8F0812PJ020SG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F0812PJ020SG Details Description
Related parts for Z8F0812PJ020SG
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC20S/AE20M/X datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 36.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 2UF RADIAL datasheet.pdf