Zilog Z8F0812SJ020EC00TR
Z8F0812SJ020EC00TR picture photo
Mfg. Part Number
Z8F0812SJ020EC00TR
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 8K 28SOIC
Datasheet Download
Z8F0812SJ020EC00TR.pdf
Availability of Z8F0812SJ020EC00TR
QUANTITY
Z8F0812SJ020EC00TR Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F0812SJ020EC00TR
Internal Part NumberEIS-Z8F0812SJ020EC00TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,700
SeriesEncore!® XP®
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O19
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F0812SJ020EC00TR
Related LinksZ8F0812SJ, Z8F0812SJ020EC00TR Datasheet, Zilog Distributor
Z8F0812SJ020EC00TR Details Description
Related parts for Z8F0812SJ020EC00TR
SSR 2A 264VAC 12VDC-IN Z-CROSS datasheet.pdf
IC TRANSLATOR PECL TTL DFF 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
PCF 7.50/03/180 3.5SN OR BX datasheet.pdf
CHOKE COM MODE datasheet.pdf
TV 6C 6#8(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
4400UF 7.5V 22.23X54 105C AXI datasheet.pdf
330UF 63V 16X32 105C RAD datasheet.pdf