Zilog Z8F0812SJ020SC
Z8F0812SJ020SC picture photo
Mfg. Part Number
Z8F0812SJ020SC
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 8K 28SOIC
Datasheet Download
Z8F0812SJ020SC.pdf
Availability of Z8F0812SJ020SC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z8F0812SJ020SC Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F0812SJ020SC
Internal Part NumberEIS-Z8F0812SJ020SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O19
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F0812SJ020SC
Related LinksZ8F0812, Z8F0812SJ020SC Datasheet, Zilog Distributor
Z8F0812SJ020SC Details Description
Related parts for Z8F0812SJ020SC
RES 1.2K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 2.7K OHM 16SSOP datasheet.pdf
IC BUS BUFFER 3-ST QUAD 14SOIC datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
21P MTA156 CONN ASSY 18AWG LF datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 14SOIC datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 4POS TIN datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 7.5V 10W datasheet.pdf