Zilog Z8F0831QH020EG
Z8F0831QH020EG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F0831QH020EG
Brief Description
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 20QFN
Datasheet Download
Z8F0831QH020EG.pdf
Availability of Z8F0831QH020EG
QUANTITY
Z8F0831QH020EG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F0831QH020EG
Internal Part NumberEIS-Z8F0831QH020EG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package490
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!®
PackagingTray
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case20-VQFN Exposed Pad
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F0831QH020EG
Related LinksZ8F0831, Z8F0831QH020EG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F0831QH020EG Details Description
Related parts for Z8F0831QH020EG
IC AMP VIDEO QUAD 270MHZ 14DIP datasheet.pdf
POT 2.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf