| Internal Part Number | EIS-Z8F0831SJ020EG | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 27 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | Encore!® | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | eZ8 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | - | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 25 | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 256 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |