| Internal Part Number | EIS-Z8F0880SH020EG | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 38 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | Encore!® XP® | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | eZ8 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, LIN, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT | |
| Number of I/O | 17 | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 2K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 7x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |
| Supplier Device Package | * | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | Z8F0880SH020EG | |
| Related Links | Z8F0880, Z8F0880SH020EG Datasheet, Zilog Distributor | |
 | 6102A | PROBE OSCILLOSCOPE 10:1 RATIO | datasheet.pdf | |
 | 821-22-045-10-003101 | CONN SPRING 45POS SNGL .217 PCB | datasheet.pdf | |