Zilog Z8F0880SH020SG
Z8F0880SH020SG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F0880SH020SG
Brief Description
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 20SOIC
Datasheet Download
Z8F0880SH020SG.pdf
Availability of Z8F0880SH020SG
QUANTITY
Z8F0880SH020SG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F0880SH020SG
Internal Part NumberEIS-Z8F0880SH020SG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O17
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 7x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F0880SH020SG
Related LinksZ8F0880, Z8F0880SH020SG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F0880SH020SG Details Description
Related parts for Z8F0880SH020SG
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 32V datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS W/FLANGE&INSE datasheet.pdf
CAP MICA 8PF 0.5PF 1KV 1210 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC 30W 3000 RPM datasheet.pdf
OSC MEMS 35.328MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 10POS 2MM datasheet.pdf
STATICID PREM ESD PAINT GRN 5 GL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 50V 0.28A SOT563 datasheet.pdf