Zilog Z8F1621AN020EC
Z8F1621AN020EC picture photo
Mfg. Part Number
Z8F1621AN020EC
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 16K 44LQFP
Datasheet Download
Z8F1621AN020EC.pdf
Availability of Z8F1621AN020EC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z8F1621AN020EC Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F1621AN020EC
Internal Part NumberEIS-Z8F1621AN020EC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTray
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O31
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case44-LQFP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F1621AN020EC
Related LinksZ8F1621, Z8F1621AN020EC Datasheet, Zilog Distributor
Z8F1621AN020EC Details Description
Related parts for Z8F1621AN020EC
IDC CABLE - MKS40K/MC40G/MCS40K datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 35A DO203AB datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 72POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf