Zilog Z8F1621AN020SG
Z8F1621AN020SG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F1621AN020SG
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 16K 44LQFP
Datasheet Download
Z8F1621AN020SG.pdf
Availability of Z8F1621AN020SG
QUANTITY
Z8F1621AN020SG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F1621AN020SG
Internal Part NumberEIS-Z8F1621AN020SG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package160
SeriesEncore!® XP®
PackagingTray
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O31
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-LQFP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F1621AN020SG
Related LinksZ8F1621, Z8F1621AN020SG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F1621AN020SG Details Description
Related parts for Z8F1621AN020SG
CONN RECEPT 20POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG DUAL 44POS datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC SMC datasheet.pdf
VARISTOR 198V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 31.24MM datasheet.pdf
CONN SOCKET 26POS CRIMP datasheet.pdf
AERIAL CLOSURE KIT datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf