Zilog Z8F1621PM020SG
Z8F1621PM020SG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F1621PM020SG
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 16K 40DIP
Datasheet Download
Z8F1621PM020SG.pdf
Availability of Z8F1621PM020SG
QUANTITY
Z8F1621PM020SG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F1621PM020SG
Internal Part NumberEIS-Z8F1621PM020SG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O29
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-DIP (0.620", 15.75mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F1621PM020SG
Related LinksZ8F1621, Z8F1621PM020SG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F1621PM020SG Details Description
Related parts for Z8F1621PM020SG
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 28-SSOP datasheet.pdf
POCKET MICROSCOPE 25X W/LED LGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 499K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf