Zilog Z8F1621VN020EC00TR
Z8F1621VN020EC00TR picture photo
Mfg. Part Number
Z8F1621VN020EC00TR
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 16K 44PLCC
Datasheet Download
Z8F1621VN020EC00TR.pdf
Availability of Z8F1621VN020EC00TR
QUANTITY
Z8F1621VN020EC00TR Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F1621VN020EC00TR
Internal Part NumberEIS-Z8F1621VN020EC00TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package500
SeriesEncore!® XP®
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O31
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F1621VN020EC00TR
Related LinksZ8F1621VN, Z8F1621VN020EC00TR Datasheet, Zilog Distributor
Z8F1621VN020EC00TR Details Description
Related parts for Z8F1621VN020EC00TR
TWIST LOK STANDOFF 1/2 X .75" datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 12DFN datasheet.pdf
FIXED IND 47MH 27MA 169.4 OHM TH datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.5 OHM 1% 30W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE A 7POS datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 5A TO252-3 datasheet.pdf
MOTOR CABLE datasheet.pdf
BLADE TIP 30.00 MM datasheet.pdf
5MM 0.5W RESIST LENS CABLE ASSY datasheet.pdf