Zilog Z8F1622VS020SG
Z8F1622VS020SG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F1622VS020SG
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 16K 68PLCC
Datasheet Download
Z8F1622VS020SG.pdf
Availability of Z8F1622VS020SG
QUANTITY
Z8F1622VS020SG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F1622VS020SG
Internal Part NumberEIS-Z8F1622VS020SG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package20
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O46
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case68-LCC (J-Lead)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F1622VS020SG
Related LinksZ8F1622, Z8F1622VS020SG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F1622VS020SG Details Description
Related parts for Z8F1622VS020SG
RES ARRAY 3 RES 2K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC POT DIG SEXTET 100K 20-SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - AKC34B/AE34M/APK34B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V 10% BX 1808 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSCILLATOR VCSO CONFIGURABLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf