| Internal Part Number | EIS-Z8F1680HJ020EG | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 47 | |
| Series | Encore!® XP® | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | eZ8 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT | |
| Number of I/O | 23 | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 3K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | |
| Supplier Device Package | * | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | Z8F1680HJ020EG | |
| Related Links | Z8F1680, Z8F1680HJ020EG Datasheet, Zilog Distributor | |
 | 172-009-141-031 | D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Wire Wrap | datasheet.pdf | |