Zilog Z8F1680SJ020EG
Z8F1680SJ020EG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F1680SJ020EG
Brief Description
IC ENCORE MC MCU FLSH 16K 28SOIC
Datasheet Download
Z8F1680SJ020EG.pdf
Availability of Z8F1680SJ020EG
QUANTITY
Z8F1680SJ020EG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F1680SJ020EG
Internal Part NumberEIS-Z8F1680SJ020EG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O23
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size3K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F1680SJ020EG
Related LinksZ8F1680, Z8F1680SJ020EG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F1680SJ020EG Details Description
Related parts for Z8F1680SJ020EG
RELAY REED SPDT 250MA 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 300 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONNECTOR GUIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 15.82K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 23V 5A 0603 datasheet.pdf