Zilog Z8F3201VN020SC
Z8F3201VN020SC picture photo
Mfg. Part Number
Z8F3201VN020SC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 32K 44-PLCC
Datasheet Download
Z8F3201VN020SC.pdf
Availability of Z8F3201VN020SC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z8F3201VN020SC Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F3201VN020SC
Internal Part NumberEIS-Z8F3201VN020SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O31
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F3201VN020SC
Related LinksZ8F3201, Z8F3201VN020SC Datasheet, Zilog Distributor
Z8F3201VN020SC Details Description
Related parts for Z8F3201VN020SC
CONN HEADER 2MM DUAL STR 80POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 25POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL FIX/ADJ 14-SOIC datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92-3 datasheet.pdf
VARISTOR 22V 20A 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
CTV 37C 37#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
3,3UF 350V 10X12,5 datasheet.pdf