Zilog Z8F3202VS020SC00TR
Z8F3202VS020SC00TR picture photo
Mfg. Part Number
Z8F3202VS020SC00TR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 32K 68PLCC
Datasheet Download
Z8F3202VS020SC00TR.pdf
Availability of Z8F3202VS020SC00TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z8F3202VS020SC00TR Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F3202VS020SC00TR
Internal Part NumberEIS-Z8F3202VS020SC00TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!®
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O46
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F3202VS020SC00TR
Related LinksZ8F3202VS, Z8F3202VS020SC00TR Datasheet, Zilog Distributor
Z8F3202VS020SC00TR Details Description
Related parts for Z8F3202VS020SC00TR
CAP CER 68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OD 1.661V 16TQFN datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C045FS-2 9C1-2 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.2V SNT-4A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf