Zilog Z8F3222AR020EC
Z8F3222AR020EC picture photo
Mfg. Part Number
Z8F3222AR020EC
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 32K 64LQFP
Datasheet Download
Z8F3222AR020EC.pdf
Availability of Z8F3222AR020EC
QUANTITY
Z8F3222AR020EC Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F3222AR020EC
Internal Part NumberEIS-Z8F3222AR020EC
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTray
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O46
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case64-LQFP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F3222AR020EC
Related LinksZ8F3222, Z8F3222AR020EC Datasheet, Zilog Distributor
Z8F3222AR020EC Details Description
Related parts for Z8F3222AR020EC
REG SW 3.3/2.5V 11A DUAL VERT datasheet.pdf
RES 330 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RTC PHANTOM PAR 32-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
PAC-CQM1-HE26-V0-3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RECEPT. SR 5CKT GW datasheet.pdf
EJECTOR PCB 1.1" NYL 0.062" YLW datasheet.pdf