Zilog Z8F3222AR020EC00TR
Z8F3222AR020EC00TR picture photo
Mfg. Part Number
Z8F3222AR020EC00TR
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 32K 64LQFP
Datasheet Download
Z8F3222AR020EC00TR.pdf
Availability of Z8F3222AR020EC00TR
QUANTITY
Z8F3222AR020EC00TR Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F3222AR020EC00TR
Internal Part NumberEIS-Z8F3222AR020EC00TR
Standard Package1,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O46
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case64-LQFP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F3222AR020EC00TR
Related LinksZ8F3222AR, Z8F3222AR020EC00TR Datasheet, Zilog Distributor
Z8F3222AR020EC00TR Details Description
Related parts for Z8F3222AR020EC00TR
CAP CER 3900PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX LSTTL IN 14TSSOP datasheet.pdf
SENS PROX M18 7MM DC2W-NO datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP5T 500MA 125V datasheet.pdf
RES SMD 24.6K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG SS 22POS STRT W/PIN datasheet.pdf