Zilog Z8F6421VN020EG
Z8F6421VN020EG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F6421VN020EG
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 64K 44PLCC
Datasheet Download
Z8F6421VN020EG.pdf
Availability of Z8F6421VN020EG
QUANTITY
Z8F6421VN020EG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F6421VN020EG
Internal Part NumberEIS-Z8F6421VN020EG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductZ8 Encore! XP® Flash Microcontrollers
Standard Package25
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O31
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F6421VN020EG
Related LinksZ8F6421, Z8F6421VN020EG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F6421VN020EG Details Description
Related parts for Z8F6421VN020EG
RES SMD 698K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 21POS datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 10W DO213AB datasheet.pdf