Zilog Z8FMC04100AKSG
Z8FMC04100AKSG picture photo
Mfg. Part Number
Z8FMC04100AKSG
Brief Description
IC ENCORE MC MCU FLASH 4K 32LQFP
Datasheet Download
Z8FMC04100AKSG.pdf
Availability of Z8FMC04100AKSG
QUANTITY
Z8FMC04100AKSG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8FMC04100AKSG
Internal Part NumberEIS-Z8FMC04100AKSG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesZ8 Encore MC
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® MC™
PackagingTray
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size4KB (4K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-LQFP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8FMC04100AKSG
Related LinksZ8FMC04, Z8FMC04100AKSG Datasheet, Zilog Distributor
Z8FMC04100AKSG Details Description
Related parts for Z8FMC04100AKSG
BOX ABS BLACK 3.1"L X 2.1"W datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CBL PREPARATION TEMPLATE datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 59MA 48 OHM TH datasheet.pdf