Omron Automation & Safety ZEN-10C1AR-A-V2
ZEN-10C1AR-A-V2 picture photo
Mfg. Part Number
ZEN-10C1AR-A-V2
Manufacturer
Product Category
Controllers - Programmable Logic (PLC)
Brief Description
CONTROL LOG 6 IN 4 OUT 100-240V
Datasheet Download
ZEN-10C1AR-A-V2.pdf
Availability of ZEN-10C1AR-A-V2
QUANTITY
ZEN-10C1AR-A-V2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZEN-10C1AR-A-V2
Internal Part NumberEIS-ZEN-10C1AR-A-V2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductZEN Nano Controller
PCN Design/SpecificationZEN Markings Dec/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Programmable Logic (PLC)
SeriesZEN V2
Number of Inputs and Type6 - Digital
Number of Outputs and Type4 - Relay
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Display TypeLCD - Black Characters
Number Of Characters Per Row12, 12, 12, 12
Expandable3 Modules Max
Communications-
Memory Size-
Mounting TypeChassis Mount, DIN Rail
Features-
Operating Temperature0°C ~ 55°C
Ingress ProtectionIP20 (Case)
SoftwareZEN Support Software
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZEN-10C1AR-A-V2
Related LinksZEN-10C, ZEN-10C1AR-A-V2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
ZEN-10C1AR-A-V2 Details Description
Related parts for ZEN-10C1AR-A-V2
IC SUPERVSR MPU ADJ/RESET 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TRANS PNP 140V 3A SOT-89 datasheet.pdf
TERMINAL SCREW 10/32 .064"BRASS datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTRIP .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 6POS STR datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf