Omron Automation & Safety ZEN-10C1AR-A-V2
ZEN-10C1AR-A-V2 picture photo
Mfg. Part Number
ZEN-10C1AR-A-V2
Manufacturer
Product Category
Controllers - Programmable Logic (PLC)
Brief Description
CONTROL LOG 6 IN 4 OUT 100-240V
Datasheet Download
ZEN-10C1AR-A-V2.pdf
Availability of ZEN-10C1AR-A-V2
QUANTITY
ZEN-10C1AR-A-V2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZEN-10C1AR-A-V2
Internal Part NumberEIS-ZEN-10C1AR-A-V2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductZEN Nano Controller
PCN Design/SpecificationZEN Markings Dec/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Programmable Logic (PLC)
SeriesZEN V2
Number of Inputs and Type6 - Digital
Number of Outputs and Type4 - Relay
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Display TypeLCD - Black Characters
Number Of Characters Per Row12, 12, 12, 12
Expandable3 Modules Max
Communications-
Memory Size-
Mounting TypeChassis Mount, DIN Rail
Features-
Operating Temperature0°C ~ 55°C
Ingress ProtectionIP20 (Case)
SoftwareZEN Support Software
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZEN-10C1AR-A-V2
Related LinksZEN-10C, ZEN-10C1AR-A-V2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
ZEN-10C1AR-A-V2 Details Description
Related parts for ZEN-10C1AR-A-V2
IC ADC 8-BIT 10KSPS 1LSB 20-DIP datasheet.pdf
BACKPLANE CPU CVM1 10 SLOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 INCAND BAY SCREW datasheet.pdf
MICRO 9C P 36" WHT FLOAT datasheet.pdf