Samtec, Inc. ZF1-20-02-T-WT-TR
ZF1-20-02-T-WT-TR picture photo
Mfg. Part Number
ZF1-20-02-T-WT-TR
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 20POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
ZF1-20-02-T-WT-TR.pdf
Availability of ZF1-20-02-T-WT-TR
QUANTITY
ZF1-20-02-T-WT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ZF1-20-02-T-WT-TR
Internal Part NumberEIS-ZF1-20-02-T-WT-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesZF1
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions20
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.118" (3.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-2
Current Rating1.9A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZF1-20-02-T-WT-TR
Related LinksZF1-20-0, ZF1-20-02-T-WT-TR Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
ZF1-20-02-T-WT-TR Details Description
Related parts for ZF1-20-02-T-WT-TR
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADR 32POS .100" SNGL ROW datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 3.2A SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 12POS datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 150KHZ 8UMAX datasheet.pdf