Vishay Semiconductor/Diodes Division ZGL41-140A-E3/96
ZGL41-140A-E3/96 picture photo
Mfg. Part Number
ZGL41-140A-E3/96
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 140V 1W DO213AB
Datasheet Download
ZGL41-140A-E3/96.pdf
Availability of ZGL41-140A-E3/96
QUANTITY
ZGL41-140A-E3/96 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZGL41-140A-E3/96
Internal Part NumberEIS-ZGL41-140A-E3/96
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)140V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)525 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 106.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AB, MELF
Supplier Device PackageDO-213AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZGL41-140A-E3/96
Related LinksZGL41-14, ZGL41-140A-E3/96 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ZGL41-140A-E3/96 Details Description
Related parts for ZGL41-140A-E3/96
IC SUPERVISOR MPU 3.08V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 6.3V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf