Zilog ZGP323LSP4004G
ZGP323LSP4004G picture photo
Mfg. Part Number
ZGP323LSP4004G
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC Z8 GP MCU 4K OTP 40DIP
Datasheet Download
ZGP323LSP4004G.pdf
Availability of ZGP323LSP4004G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ZGP323LSP4004G Order Process
Ship out your order
Specifications of ZGP323LSP4004G
Internal Part NumberEIS-ZGP323LSP4004G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesZ8® GP™
PackagingTube
Core ProcessorZ8
Core Size8-Bit
Speed8MHz
Connectivity-
PeripheralsHLVD, POR, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size4KB (4K x 8)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size237 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-DIP (0.620", 15.75mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZGP323LSP4004G
Related LinksZGP323L, ZGP323LSP4004G Datasheet, Zilog Distributor
ZGP323LSP4004G Details Description
Related parts for ZGP323LSP4004G
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
OSC XO 140.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 13 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 9pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LED XTE 460NM ROY BLUE 475MW SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf