Diodes Incorporated ZHCS400TA
ZHCS400TA picture photo
Mfg. Part Number
ZHCS400TA
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 400MA SOD323
Datasheet Download
ZHCS400TA.pdf
Availability of ZHCS400TA
QUANTITY
ZHCS400TA Order Process
Ship out your order
Specifications of ZHCS400TA
Internal Part NumberEIS-ZHCS400TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Other DrawingsSOD-323 Top, Side
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)400mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 400mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr40µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F20pF @ 25V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Operating Temperature - Junction-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZHCS400TA
Related LinksZHCS, ZHCS400TA Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZHCS400TA Details Description
Related parts for ZHCS400TA
DIODE MODULE 600V 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1M OHM 16SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 600W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC FPGA 165 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 88MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf