Intersil ZL6100ALBF
ZL6100ALBF picture photo
Mfg. Part Number
ZL6100ALBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Brief Description
IC REG CNTRLR BUCK PWM 36-QFN
Datasheet Download
ZL6100ALBF.pdf
Availability of ZL6100ALBF
QUANTITY
ZL6100ALBF Order Process
Ship out your order
Specifications of ZL6100ALBF
Internal Part NumberEIS-ZL6100ALBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSilicon Design Update 21/Apr/2015
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
SeriesDigital-DC™
PackagingTube
Number of Outputs1
Frequency - Max1.4MHz
Duty Cycle95%
Voltage - Supply3 V ~ 14 V
BuckYes
BoostNo
FlybackNo
InvertingNo
DoublerNo
DividerNo
CukNo
IsolatedNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case36-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package36-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZL6100ALBF
Related LinksZL610, ZL6100ALBF Datasheet, Intersil Distributor
ZL6100ALBF Details Description
Related parts for ZL6100ALBF
DIODE SCHOTTKY 10V 2A SMA datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V N750 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 260MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
LED PRISM 3MM 587NM YLW ALINGAP datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 51 OHM 16SOIC datasheet.pdf