Diodes Incorporated ZLLS2000TA
ZLLS2000TA picture photo
Mfg. Part Number
ZLLS2000TA
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2.2A SOT23-6
Datasheet Download
ZLLS2000TA.pdf
Availability of ZLLS2000TA
QUANTITY
ZLLS2000TA Order Process
Ship out your order
Specifications of ZLLS2000TA
Internal Part NumberEIS-ZLLS2000TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Other DrawingsSOT 23-6 Top
PCN Design/SpecificationZLLS1000TA,2000TA,410TA 14/Apr/2010
Leadframe Material Update 09/Apr/2014
PCN OtherCopper Bond Wire and Wafer Source 07/Nov/2013
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)2.2A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If540mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)6ns
Current - Reverse Leakage @ Vr40µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F65pF @ 30V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZLLS2000TA
Related LinksZLLS2, ZLLS2000TA Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZLLS2000TA Details Description
Related parts for ZLLS2000TA
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
CORD EURO ROJ H05VV-F 2.5M 3X1.5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
HVT-C-STI AG 10AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE SGL END STR 4POS FMALE 6M datasheet.pdf
CABLE 19COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 3300 UH 25% datasheet.pdf