Honeywell Sensing and Productivity Solutions ZM10E50B01
ZM10E50B01 picture photo
Mfg. Part Number
ZM10E50B01
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH STRGHT LVR SPDT 0.1A PCB
Datasheet Download
ZM10E50B01.pdf
Availability of ZM10E50B01
QUANTITY
ZM10E50B01 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZM10E50B01
Internal Part NumberEIS-ZM10E50B01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesZM
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque35gf
Release Force10gf
Pretravel0.140" (3.6mm)
Differential Travel0.032" (0.81mm)
Overtravel0.025" (0.6mm)
Operating Position0.465" (11.8mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life1,000,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZM10E50B01
Related LinksZM10E, ZM10E50B01 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
ZM10E50B01 Details Description
Related parts for ZM10E50B01
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN FPC TOP 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
508 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf