Diodes Incorporated ZMR250FTC
ZMR250FTC picture photo
Mfg. Part Number
ZMR250FTC
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 50MA SOT23-3
Datasheet Download
ZMR250FTC.pdf
Availability of ZMR250FTC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ZMR250FTC Order Process
Ship out your order
Specifications of ZMR250FTC
Internal Part NumberEIS-ZMR250FTC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input4.2 V ~ 22.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZMR250FTC
Related LinksZMR2, ZMR250FTC Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZMR250FTC Details Description
Related parts for ZMR250FTC
IC ADC SRL 8CH 10BIT LP 20-DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 34POS 24-22 AWG datasheet.pdf
IC LATCH OCT TRANSP 3ST 20-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 39POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 LSH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf