Red Lion Controls ZOH2500A
ZOH2500A picture photo
Mfg. Part Number
ZOH2500A
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
2500 PPR 0.375 INCH THRU-BORE
Datasheet Download
ZOH2500A.pdf
Availability of ZOH2500A
QUANTITY
ZOH2500A Order Process
Ship out your order
Specifications of ZOH2500A
Internal Part NumberEIS-ZOH2500A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesZOH
Encoder TypeMechanical
Output TypeQuadrature with Index (Incremental)
Pulses per Revolution2500
Voltage - Supply4.75 V ~ 28 V
Actuator Type3/8" Open Center
DetentNo
Built in Switch-
Mounting TypeChassis Mount, Motors
Orientation-
Termination StyleCable
Rotational Life (Cycles Min)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZOH2500A
Related LinksZOH2, ZOH2500A Datasheet, Red Lion Controls Distributor
ZOH2500A Details Description
Related parts for ZOH2500A
RES 309 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
LED AMBER 500MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
IC AMP MMIC GPS LNA 6XSON datasheet.pdf
ATTENUATOR 3DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
CABLE FEMALE-FMALE/FMALE 6POS 1' datasheet.pdf
IC LED DVR MATRIX 28QFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 5% 30W datasheet.pdf