JST Sales America Inc. ZPDR-16V-S
ZPDR-16V-S picture photo
Mfg. Part Number
ZPDR-16V-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RECEPT HOUSING 16POS ZPD
Datasheet Download
ZPDR-16V-S.pdf
Availability of ZPDR-16V-S
QUANTITY
ZPDR-16V-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ZPDR-16V-S
Internal Part NumberEIS-ZPDR-16V-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesZPD Connector Series
Featured ProductZPD Series Connectors
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesZPD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions16
Pitch0.059" (1.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
ColorNatural
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZPDR-16V-S
Related LinksZPDR-, ZPDR-16V-S Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
ZPDR-16V-S Details Description
Related parts for ZPDR-16V-S
IC SHIFT REGISTER 8-BIT 28-PLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 24POS .156 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 19-37V 700MA datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CNR ACC PLASTIC datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf