Vishay Semiconductor/Diodes Division ZPY27-TAP
ZPY27-TAP picture photo
Mfg. Part Number
ZPY27-TAP
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 27V 1.3W DO41
Datasheet Download
ZPY27-TAP.pdf
Availability of ZPY27-TAP
QUANTITY
ZPY27-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of ZPY27-TAP
Internal Part NumberEIS-ZPY27-TAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance*
Power - Max1.3W
Impedance (Max) (Zzt)9 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 20V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZPY27-TAP
Related LinksZPY2, ZPY27-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ZPY27-TAP Details Description
Related parts for ZPY27-TAP
IDC CABLE - MKS50K/MC50F/MPR50K datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6 PG21 datasheet.pdf
CONN RECPT 14POS R/A TIN TAB datasheet.pdf
CAP CER 150PF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN FFC PLUG 3POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 100 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
EVAL KIT ABBTM-NVC-MDCS71-MESH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf