Vishay Semiconductor/Diodes Division ZPY39-TAP
ZPY39-TAP picture photo
Mfg. Part Number
ZPY39-TAP
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 39V 1.3W DO41
Datasheet Download
ZPY39-TAP.pdf
Availability of ZPY39-TAP
QUANTITY
ZPY39-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of ZPY39-TAP
Internal Part NumberEIS-ZPY39-TAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)39V
Tolerance±5%
Power - Max1.3W
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 29V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZPY39-TAP
Related LinksZPY3, ZPY39-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ZPY39-TAP Details Description
Related parts for ZPY39-TAP
IC QUAD2:1 MLTPLXR BUS SW 16SOIC datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 700MA 70 MOHM datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .005 OHM 5W 5% datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf