Vishay Semiconductor/Diodes Division ZPY51-TAP
ZPY51-TAP picture photo
Mfg. Part Number
ZPY51-TAP
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 51V 1.3W DO41
Datasheet Download
ZPY51-TAP.pdf
Availability of ZPY51-TAP
QUANTITY
ZPY51-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of ZPY51-TAP
Internal Part NumberEIS-ZPY51-TAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±5%
Power - Max1.3W
Impedance (Max) (Zzt)45 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 38V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZPY51-TAP
Related LinksZPY5, ZPY51-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ZPY51-TAP Details Description
Related parts for ZPY51-TAP
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL MULT 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 60A ISOTOP datasheet.pdf
HEADER 72POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONV D/A 12BIT MICROPWR 6SOT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf