Vishay Semiconductor/Diodes Division ZPY6V8-TAP
ZPY6V8-TAP picture photo
Mfg. Part Number
ZPY6V8-TAP
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 1.3W DO41
Datasheet Download
ZPY6V8-TAP.pdf
Availability of ZPY6V8-TAP
QUANTITY
ZPY6V8-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of ZPY6V8-TAP
Internal Part NumberEIS-ZPY6V8-TAP
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±5%
Power - Max1.3W
Impedance (Max) (Zzt)1 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZPY6V8-TAP
Related LinksZPY6V, ZPY6V8-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ZPY6V8-TAP Details Description
Related parts for ZPY6V8-TAP
HOUSING PLST BLACK 1.38" X 1.38" datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/30 AU datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
Crystal 37.4000MHz 10ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf