Vishay Semiconductor/Diodes Division ZPY9V1-TAP
ZPY9V1-TAP picture photo
Mfg. Part Number
ZPY9V1-TAP
Brief Description
DIODE ZENER 9.1V 1.3W DO41
Datasheet Download
ZPY9V1-TAP.pdf
Availability of ZPY9V1-TAP
QUANTITY
ZPY9V1-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of ZPY9V1-TAP
Internal Part NumberEIS-ZPY9V1-TAP
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1V
Tolerance±5%
Power - Max1.3W
Impedance (Max) (Zzt)2 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZPY9V1-TAP
Related LinksZPY9V, ZPY9V1-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ZPY9V1-TAP Details Description
Related parts for ZPY9V1-TAP
CIR BRKR THRMMAG 3A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
TVS ARRAY ESD 6 INPUT 30V 8-DIP datasheet.pdf
IC SCAN BRIDGE MULTIDROP 49FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 341 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 68PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 510 OHM 0804 datasheet.pdf