Diodes Incorporated ZR40402F25TC
ZR40402F25TC picture photo
Mfg. Part Number
ZR40402F25TC
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23
Datasheet Download
ZR40402F25TC.pdf
Availability of ZR40402F25TC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ZR40402F25TC Order Process
Ship out your order
Specifications of ZR40402F25TC
Internal Part NumberEIS-ZR40402F25TC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±2%
Temperature Coefficient100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz45µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode60µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZR40402F25TC
Related LinksZR4040, ZR40402F25TC Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZR40402F25TC Details Description
Related parts for ZR40402F25TC
IC SWITCH DPDT 16QFN datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 3.2MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf