Murata Electronics North America ZRB15XR60J475ME01D
ZRB15XR60J475ME01D picture photo
Mfg. Part Number
ZRB15XR60J475ME01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
ZRB15XR60J475ME01D.pdf
Availability of ZRB15XR60J475ME01D
QUANTITY
ZRB15XR60J475ME01D Order Process
Ship out your order
Specifications of ZRB15XR60J475ME01D
Internal Part NumberEIS-ZRB15XR60J475ME01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesZRB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAcoustic Noise Reduction
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesInterposer Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZRB15XR60J475ME01D
Related LinksZRB15XR60, ZRB15XR60J475ME01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
ZRB15XR60J475ME01D Details Description
Related parts for ZRB15XR60J475ME01D
CAP FILM 390PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
6 CONTACT PLUG W/SOCKET INSERT datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 4.9V 65MA TO92-3 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A TO247 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A TO220AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TERM RING INS 12-10AWG datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf