Zetex Semiconductors ZRB500R02
ZRB500R02 picture photo
Mfg. Part Number
ZRB500R02
Manufacturer
Product Category
ZETEX IC
Brief Description
Precision 5V micropower voltage reference IC
Datasheet Download
ZRB500R02.pdf
Availability of ZRB500R02
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ZRB500R02 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZRB500R02
Internal Part NumberEIS-ZRB500R02
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by ZETEX
Delivery TimeIn stock, ship ZRB500R02 today.
SeriesZRB500
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount
PackagingTape and Reel / Tube
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for ZRB500R02
Alternative Part (Replacement)EIS-ZRB500R02
Country of OriginUSA / TAIWAN / Philippines
Weight0.001KG
Additional ServicesProgramming, tape or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
ZETEX Product CategoryPOWER IC, Regulators, DIODEs, Transistors
Related LinksZRB5, ZRB500R02 Datasheet, Zetex Semiconductors Distributor
ZRB500R02 Details Description
Related parts for ZRB500R02
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 350VAC 140VDC datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLUE/WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 48-SSOP datasheet.pdf
DSUB SPRING LATCH ASSEMBLY X2 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 10V 1510 datasheet.pdf