Zetex Semiconductors ZRT040A1
ZRT040A1 picture photo
Mfg. Part Number
ZRT040A1
Manufacturer
Product Category
ZETEX IC
Brief Description
4.0V LOW POWER PRECISION REFERENCE SOURCE IC
Datasheet Download
ZRT040A1.pdf
Availability of ZRT040A1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ZRT040A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZRT040A1
Internal Part NumberEIS-ZRT040A1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by ZETEX
Delivery TimeIn stock, ship ZRT040A1 today.
SeriesZRT040
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount
PackagingTape and Reel / Tube
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for ZRT040A1
Alternative Part (Replacement)EIS-ZRT040A1
Country of OriginUSA / TAIWAN / Philippines
Weight0.001KG
Additional ServicesProgramming, tape or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
ZETEX Product CategoryPOWER IC, Regulators, DIODEs, Transistors
Related LinksZRT0, ZRT040A1 Datasheet, Zetex Semiconductors Distributor
ZRT040A1 Details Description
Related parts for ZRT040A1
INLET C14 QC 2.5MM PNL SNAP-IN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 262K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
TV 55C 55#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf