Zetex Semiconductors ZRT050N8C2
ZRT050N8C2 picture photo
Mfg. Part Number
ZRT050N8C2
Manufacturer
Product Category
ZETEX IC
Brief Description
5.0V LOW POWER PRECISION REFERENCE SOURCE IC
Datasheet Download
ZRT050N8C2.pdf
Availability of ZRT050N8C2
QUANTITY
ZRT050N8C2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZRT050N8C2
Internal Part NumberEIS-ZRT050N8C2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by ZETEX
Delivery TimeIn stock, ship ZRT050N8C2 today.
SeriesZRT050
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount
PackagingTape and Reel / Tube
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for ZRT050N8C2
Alternative Part (Replacement)EIS-ZRT050N8C2
Country of OriginUSA / TAIWAN / Philippines
Weight0.001KG
Additional ServicesProgramming, tape or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
ZETEX Product CategoryPOWER IC, Regulators, DIODEs, Transistors
Related LinksZRT05, ZRT050N8C2 Datasheet, Zetex Semiconductors Distributor
ZRT050N8C2 Details Description
Related parts for ZRT050N8C2
LASER HELIUM NEON .8MW CLASS II datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
MINI LATCH HSG .100"-DR POL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 176MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
EXT CABLE MINI DIN6 M/F 25' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 25UF 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 100VDC datasheet.pdf