ECS Inc. International ZTA-2.44MG
ZTA-2.44MG picture photo
Mfg. Part Number
ZTA-2.44MG
Manufacturer
Product Category
Resonators
Brief Description
CERAMIC RESONATOR 2.44 MHZ
Datasheet Download
ZTA-2.44MG.pdf
Availability of ZTA-2.44MG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ZTA-2.44MG Order Process
Ship out your order
Specifications of ZTA-2.44MG
Internal Part NumberEIS-ZTA-2.44MG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Crystals and Oscillators
FamilyResonators
SeriesZTA
PackagingBulk
Frequency2.44MHz
TypeCeramic
Features-
Frequency Stability±0.3%
Frequency Tolerance±0.5%
Impedance80 Ohm
Capacitance30pF
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 2 Lead, 5.00mm Pitch
Size / Dimension0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height0.295" (7.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZTA-2.44MG
Related LinksZTA-2, ZTA-2.44MG Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ZTA-2.44MG Details Description
Related parts for ZTA-2.44MG
BUSHING SPLIT 0.375" NYLON WHITE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 39.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 11 OHM 0606 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 250V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
OSC MEMS 68.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
26500 12C 12#12 P BY PLUG WC datasheet.pdf
2.7 V to 5.5 V, <100 uA, 8-/10-/12-Bit nanoDACs with IC datasheet.pdf