| Internal Part Number | EIS-ZVP2120A | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Drawings | TO-92 Pin Out TO-92 Front TO-92 Side | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 120mA (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 25 Ohm @ 150mA, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 100pF @ 25V | |
| Power - Max | 700mW | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | ZVP2120A | |
| Related Links | ZVP2, ZVP2120A Datasheet, Diodes Incorporated Distributor | |
 | EN3C13M26X | CONN PLUG 13POS MALE CORD #26 | datasheet.pdf | |