| Internal Part Number | EIS-ZW-10-07-G-D-212-106 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers | |
| Series | Flex Stack, ZW | |
| Packaging | Tube | |
| Number of Positions | 20 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | |
| Length - Overall | 0.430" (10.92mm) | |
| Length - Post (Mating) | 0.110" (2.80mm) | |
| Length - Stack Height | 0.213" (5.40mm) | |
| Length - Tail | 0.106" (2.69mm) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Solder | |
| Contact Finish - Post (Mating) | Gold | |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating) | 10µin (0.25µm) | |
| Color | Black | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | ZW-10-07-G-D-212-106 | |
| Related Links | ZW-10-07-G, ZW-10-07-G-D-212-106 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor | |
 | 324050 | CONN RING 4 AWG #1/4 TERMINYL | datasheet.pdf | |