Honeywell Sensing and Productivity Solutions ZW10F15CD1
ZW10F15CD1 picture photo
Mfg. Part Number
ZW10F15CD1
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
MICRO SW STR LEVER SPDT .1A 125V
Datasheet Download
ZW10F15CD1.pdf
Availability of ZW10F15CD1
QUANTITY
ZW10F15CD1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZW10F15CD1
Internal Part NumberEIS-ZW10F15CD1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMICRO SWITCH™ Z Series
Standard Package2,000
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesZW
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP00
Features-
Operating Force, Torque66gf
Release Force13gf
Pretravel0.188" (4.8mm)
Differential Travel0.028" (0.7mm)
Overtravel0.039" (1.0mm)
Operating Position0.345" (8.8mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZW10F15CD1
Related LinksZW10F, ZW10F15CD1 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
ZW10F15CD1 Details Description
Related parts for ZW10F15CD1
IC OPAMP GP 500KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG .100 7POS 15AU datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8DIP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 15A AC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 25A 13 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 450 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.27UF RADIAL datasheet.pdf