Honeywell Sensing and Productivity Solutions ZW50F91AW1-Z
ZW50F91AW1-Z picture photo
Mfg. Part Number
ZW50F91AW1-Z
Brief Description
MICRO SW PIN PLNGR SPDT 5A 125V
Datasheet Download
ZW50F91AW1-Z.pdf
Availability of ZW50F91AW1-Z
QUANTITY
ZW50F91AW1-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ZW50F91AW1-Z
Internal Part NumberEIS-ZW50F91AW1-Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMICRO SWITCH™ Z Series
Standard Package2,000
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Features-
Operating Force, Torque203gf
Release Force50gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.008" (0.2mm)
Overtravel0.025" (0.6mm)
Operating Position0.330" (8.4mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZW50F91AW1-Z
ZW50F91AW1-Z Details Description
Related parts for ZW50F91AW1-Z
IC MPU I960 25MHZ 132PGA datasheet.pdf
LED 7-SEG DISP CA ORN +/-1RH .4" datasheet.pdf
VARISTOR 184V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SCR SENS GATE 600V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V NP0 2225 datasheet.pdf
CONN MMCX JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 1MM 11POS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf