Honeywell Sensing and Productivity Solutions ZW50F99CW1-B
ZW50F99CW1-B picture photo
Mfg. Part Number
ZW50F99CW1-B
Brief Description
SWITCH STRGHTLEVER SPDT 5A
Datasheet Download
ZW50F99CW1-B.pdf
Availability of ZW50F99CW1-B
QUANTITY
ZW50F99CW1-B Order Process
Ship out your order
Specifications of ZW50F99CW1-B
Internal Part NumberEIS-ZW50F99CW1-B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Straight
Features-
Operating Force, Torque66gf
Release Force13gf
Pretravel0.188" (4.8mm)
Differential Travel0.028" (0.7mm)
Overtravel0.039" (1.0mm)
Operating Position0.345" (8.8mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZW50F99CW1-B
ZW50F99CW1-B Details Description
Related parts for ZW50F99CW1-B
VARISTOR 351V 400A 2-SMD J-LEAD datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 66TSOP datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 50W datasheet.pdf
68UF 25V 10X16 105C RAD datasheet.pdf