TDK-Lambda Americas, Inc. ZWS300BAF36/T
ZWS300BAF36/T picture photo
Mfg. Part Number
ZWS300BAF36/T
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 36V 300W
Datasheet Download
ZWS300BAF36/T.pdf
Availability of ZWS300BAF36/T
QUANTITY
ZWS300BAF36/T Order Process
Ship out your order
Specifications of ZWS300BAF36/T
Internal Part NumberEIS-ZWS300BAF36/T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesZWS300BAF
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.4A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.09" L x 3.31" W x 1.54" H (180.0mm x 84.0mm x 39.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZWS300BAF36/T
Related LinksZWS300, ZWS300BAF36/T Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
ZWS300BAF36/T Details Description
Related parts for ZWS300BAF36/T
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 8.69"L X 4.74"W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 18A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
IC POT DGTL 100K SGL 8-MSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 10POS datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 4.64M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
17BIT ABSO ENCODER FOR BIG datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf